علل انحراف بینی – بهترین دکتر بینی ایران

علل انحراف بینی

by بهترین دکتر بینی ایران in فوریه 13, 2017

تیغه بینی مانند دیگر اجزای صورت تا زمان سن بلوغ رشد می کند.چون در بینی چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی وجود دارد ممکن است به هردلیلی یکی از این مراکز کمتر و یا بیشتر از حد عادی رشد کنند و باعث شوند که ساختمان بینی در قسمت تیغه وسط دچار اختلالاتی شود و به سمت اطراف منحرف شود.این کجی بینی در قسمت داخلی بینی بوده و ممکن است در ظاهر فرد تاثیری نگذارد.همچنین اگر به بینی ضربه ایی در سن بلوغ وارد شود ممکن است به عملکرد این مراکز لطمه وارد شود.elat enheraf bini

انحراف‌ تيغه‌ بيني‌ كج‌ شدگي‌ يا ساير ناهنجاري‌هاي‌ تيغه‌ بيني‌، ديواره‌اي‌ كه‌ بيني‌ را از وسط‌ به‌ دو قسمت‌ مساوي‌ تقسيم‌ مي‌كند. تيغه‌ بيني‌ از دو قسمت‌ غضروفي‌ (نزديك‌ نوك‌ بيني‌) و استخواني‌ (نزديك‌ پيشاني‌) تشكيل‌ شده‌ است‌.

علايم‌ شايع‌

كجي‌ واضح‌ بيني‌
انسداد راه‌هواي‌ بيني‌
ترشح‌ بيني‌
بدون‌ علامت‌، در اكثر موارد

علل‌ انحراف بینی

رشد سريع‌، به‌ خصوص‌ هنگام‌ بلوغ‌
ضربه‌ به‌ بيني

تیغه بینی گذرگاه هوای سمت چپ و راست بینی را از هم جدا می‌کند و آنها را تبدیل به دو حفره بینی می‌کند.

این تیغه در پشت استخوانی بوده ولی در قدام بینی ساختاری غضروفی دارد.استخوان خیش بخش پشتی زیرین، تیغه بینی را ایجاد می‌کند.dalayel enheraf bini

حفرهٔ بینی (کاواک بینی، خَیشوم) محفظه‌ای بزرگ و پر از هوا است که در عقب و بالای بینی در میانه‌های صورت قرار گرفته است. حفره بینی از منخرها (سوراخ‌های بیرونی بینی) تا کوآن‌ها (سوراخ‌های عقبی بینی) ادامه دارد و مفروش با مخاط است. حفره بینی توسط سوراخ های خلف بینی به حلق مربوط می شود.

این حفره در پشت سوراخ‌های بینی قرار دارد که تا حفرۀ دهان امتداد دارد و در هنگام پایین آمدن ملاز، جریان هوا از آن عبور می‌کند و به تولید آواهای خیشومی یا خیشومی‌شده منجر می‌شود.

به حفرهٔ بینی در قدیم اندرون بینی، بُن بینی و بیخ بینی نیز گفته می‌شد.

ابعاد تقریبی حفره بینی انسان شامل بلندی ۵ سانتیمتر، درازای ۵ تا ۷٫۵ سانتیمتر و پهنا از نزدیکی کف ۱٫۲۵ سانتیمتر است. پهنای سقف بینی در یک حفره حدود ۲ میلی‌متر است.

بهترین دکتر بینی ایران

 

Leave a Reply